-->

Przed obiadem - ZOO i Afrykarium we Wrocławiu


Nie wykluczam, że wielu z Was ten post może zdziwić, bo oto blog restauracyjny opisuje wizytę w Afrykarium wrocławskiego ZOO i raczej nie wspomnimy tutaj o jedzeniu ani razu.

A no widzicie, bo motyw jedzenia jest tutaj ukryty. Mianowicie, żeby coś zjeść, trzeba mieć pusty żołądek, a nic tak dobrze nie przygotowuje do obiadu, jak pożądny spacer. Dlatego dzisiaj na zaostrzenie apetytu opowiemy trochę o naszej wizycie w ZOO.

Dlaczego istnieje ZOO?
Z pozoru proste pytanie może stanowić dla niektórych spory problem, bo oto zastanówmy się po co właściwie mamy ZOO? Odpowiedzi jest kilka i każda jest równie prosta:
1. Ogrody zoologiczne istnieją po to, aby chronić gatunki zagrożone wyginięciem, aby zupełnie nie zniknęły z powierzchni Ziemi i może w przyszłości, kiedy będzie optymalny moment, ponownie wprowadzić je do środowiska dla nich naturalnego
2. ZOO oprócz ochrony gatunków ma także misję edukacyjną z zakresu ekologii, biologii i ochrony środowiska, którą realizuje za pomocą programów edukacyjnych, gier i zabaw dla najmłodszych oraz kampanii informacyjnych
3. Dzięki ogrodom zoologicznym możemy prowadzić obserwacje zachowań zwierząt, analizować ich rytuały i rozumieć lepiej mechanizmy, które nimi determinują

Co ciekawego oferuje wrocławskie ZOO?
1. ZWIEDZANIE 🐅
We Wrocławskim ZOO mamy do dyspozycji 33ha powierzchni pełnej niesamowitych stworzeń. Mapa zawierająca trasy zwiedzania naszego ZOO jest dostępna TUTAJ.
Oprócz możliwości zwiedzania na świeżym powietrzu od października 2014 roku możemy odwiedzić także Afrykarium, które ma przybliżyć zwiedzającym wodne ekosystemy Afryki dzięki tematycznemu podziałowi na różne obszary (m.in Morze Czerwone, Kanał Mozambicki czy Dżungla nad rzeką Kongo).

2. PROJEKTY EDUKACYJNE 🐫
Dzięki działalności edukacyjnej z dziećmi wrocławskie ZOO przybliża prawidłowe zachowania ekologiczne i uwrażliwia najmłodszych na współczesne problemy związane z utrzymaniem gatunków zagrożonych. Zajęcia lekcyjne w ZOO przy wybiegach zwierząt lub w pawilonach tematycznych to ciekawa forma przekazania wiedzy teoretycznej, która zapadnie w pamięć znacznie lepiej, niż nudna lekcja geografii w dusznej klasie. Dla zainteresowanych więcej szczegółów TUTAJ.

3. FUNDACJA DODO 🐧
Aby jeszcze intensywniej zaangażować się w pomoc zwierzętom zagrożonym na świecie z różnych obszarów geograficznych ZOO we Wrocławiu założyło Fundację DODO, która w czerwcu 2017 roku obchodziła swoje pierwsze urodziny. Kiedy czytam podsumowanie tego, co udało im się zrobić w ciągu pierwszych 12 miesięcy, aż wstyd podsumować mi mój rok. Spójrzcie tylko: To dopiero rok, a DODO przyłączyło się już do akcji odnalezienia i ochrony saoli w Wietnamie, ochrony ptaków śpiewających w Indonezji, pingwinów przylądkowych w RPA, okapi w Kongo, manatów w Senegalu, oryksów szablorogich w Tunezji i lemurów katta na Madagaskarze!
Jeśli jesteście ciekawi historii z wypraw pracowników Fundacji tam, gdzie zwierzęta potrzebują naszej pomocy, to strona AKTUALNOŚCI informuje o tematycznych spotkaniach z osobami, które wróciły z takich podróży.

4. SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ BIZNESU 🐙
Niezwykle ciekawa i coraz mocniej zyskująca na popularności inicjatywa biznesowa, która także i w naszym ZOO jest możliwa, a chodzi o adopcję zwierząt na odległość czy patronat nad całymi wybiegami, akwariami lub gatunkami - więcej informacji dla zainteresowanych tutaj: ZOO adopcja

Prawdę powiedziawszy do momentu spotkania w ZOO, na które zostaliśmy zaproszeni, nie wiedziałam, że mają tak dobrze przygotowaną obecność w mediach społecznościowych (Facebook czy Instagram). Z ZOO jest tak, że wszyscy wiedzą, że jest w mieście takie miejsce, ale chodzą odwiedzać zwierzęta sporadycznie raz na kilka lat, jeśli nie mają jeszcze dzieci, lub wcale. Ja długo byłam sceptyczna do odwiedzin ZOO dlatego, że kojarzyło mi się z miejscem cierpienia, złego traktowania i ogólnie nieszczęścia, a nie ratunku.
Wizyta w przepięknym Afrykarium to zmieniła, ponieważ miałam okazję spotkać ludzi zaangażowanych z całego serca w to, aby tym zwierzętom stworzyć jak najlepsze warunki do życia tutaj i teraz, a które na wolności mogłoby skończyć się dla nich śmiercią. Nie wiem czy wiecie, ale nasze Afrykarium jest unikatowym na skalę światową obiektem, w którym możemy podziwiać niezwykłe gatunki zwierząt, których inaczej nie zobaczylibyśmy wcale.
Zachęcam Was do wizyty w ZOO nie tylko przy okazji cieplejszych pór roku, ale także i zimą (w Akrykarium na pewno nie będzie Was zimno 😀). Moja pierwsza wizyta w ZOO była właśnie w środku zimy i były to jedne z ciekawszych odwiedzin ogrodu zoologicznego, jakie odbyłam.

Po więcej informacji, aktualności i przepięknych zdjęć wpadajcie na ich profil na Instagramie @zoowrocław i odwiedzajcie ich oficjalne strony. Do zobaczenia w ZOO, a potem na pysznym obiedzie!

🐢
🐊

Share:

2 komentarze