-->

Gault&Millau - Żółty Przewodnik 2017


Wczoraj, czyli w niedzielę miała miejsce Gala Żółtego Przewodnika Gaullt&Millau Polska 2017. Już po raz trzeci przyznano nagrody dla najlepszych szefów kuchni w Polsce. Dzisiaj natomiast swoją premierę ma wspominany właśnie Żółty Przewodnik Gaullt&Millau Polska 2017. Co w nim ciekawego znajdziemy? Jakie wrocławskie restauracje i ich szefowie urzekli w tym roku inspektorów przewodnika? Co to w ogóle za nagrody? I najważniejsze: jak na Boga tą dziwną nazwę się wymawia? :)

Co to wogóle jest?


"Gaullt&Millau" (gdyby chcieć to zapisać fonetycznie, najbliżej byłoby chyba "goe mijo", jednak wybaczcie, po francusku to ja dopiero raczkuję, więc rączek sobie uciąć nie dam) to jeden z najbardziej prestiżowych przewodników po branży gastronomicznej na świecie. Swoją historią sięga aż do 1961 roku, kiedy to dwóch francuskich gentlemanów: Henri Gault i Christian Millau rozpoczęli w paryskiej gazecie wieczornej "Paris-Presse" opisywać swoje wędrówki  po paryskich restauracjach i barach. Ich cotygodniowe felietony szybko zyskały masę czytelników i stały się opiniotwórcze. Chcąc wykorzystać sukces swoich recenzji panowie wydali kilka przewodników po Paryżu: oceniali w nich nie tylko restauracje, ale również hotele, winiarnie, czy księgarnie. 

Jednak dopiero w 1972 roku Gault i Millau wydali swój pierwszy niezależny przewodnik po restauracjach francuskich. Mniejsze znaczenie miała dla nich lokalizacja, wystrój czy klasyfikacja restauracji - postanowili skupić się na tym co najważniejsze, to jest: smaku i prezentacji dań oraz na wyobraźni szefa kuchni. Od czasu swojej pierwszej edycji przewodnik cieszy się niesłabnącą popularnością, a jego zasięg powiększa się z roku na rok.

W tym momencie poza Francją, żółte przewodniki wydawane są w Austrii, Szwajcarii, Belgii, Luksemburgu, Holandii, Niemczech, Australii, Węgrzech, a także od trzech edycji w Polsce.

Co poddawane jest ocenie? 


Punkty przyznawane są za jakość i świeżość produktów, kreatywność i profesjonalizm prezentacji, harmonijność menu, właściwe tempo serwisu oraz spójność koncepcji restauracji. W ocenie znajdują się również informacje i komentarze odnośnie serwisu, cen, atmosfery - jednak nie mają one wpływu na kryteria punktowe wymienione wcześniej.

Skąd pewność, że wystawione oceny są niezależne i uczciwe?


Inspektorzy Gault&Millau podlegają siedmiopunktowemu kodeksowi etycznemu, według którego zobowiązani są do: nieoceniania restauracji dobrze sobie znanych, zachowaniu pełnej anonimowości inspektorów, opłaceniu rachunku za posiłek, odwiedzenia restauracji w warunkach jej codziennego działania. Inspektorzy poddawani są również weryfikacji ich kompetencji i wysublimowanego podniebienia, muszą być na bieżąco z trendami kulinarnymi oraz co roku odbywają specjalistyczne szkolenie i poddają się ocenie.


żółty przewodnik 2017

Jak czytać oceny?

 

Żeby znaleźć się w przewodniku restauracja musi zdobyć conajmniej 10 z 20 możliwych punktów. Skala wygląda następująco: 1 czapka ->11-12 punktów, 2 czapki -> 13-14 punktów, 3 czapki -> 15-16 punktów, 4 czapki -> 17-18 punktów, 5 czapek-> 19-19,5 punkta, 5 złotych czapek -> 20 punktów.
W zeszłorocznej edycji najwięcej czapek w Polsce (4) zdobyły dwie warszawskie restauracje nagrodzone również gwiazdką Michelin - mowa oczywiście o Atelier Amaro i Senses.

Żółty Przewodnik Gaullt&Millau Polska 2017

 

W tegorocznej edycji przewodnika wymieniono aż 460 restauracji, 120 hoteli i 160 produktów regionalnych. Z roku na rok docenionych miejsc w Polce jest coraz więcej (w Żółtym Przewodniku 2016 było 390 restauracji, 100 hoteli, 120 produktów regionalnych).
Oprócz zaszczytnego miejsca w Żółtym Przewodniku szefowie kuchni rywalizują również o specjalne tytuły przyznawane co roku przez Inspektorów Gault&Millau. I tak oto nagrody powędrowały w tym roku do:

Szef Kuchni Tradycyjnej - Andrzej Polan, Mała Polana Smaków, Warszawa
Kobieta Szef - Katarzyna Daniłowicz, Olszewskiego 128, Wrocław
Młody Talent - Łukasz Budzik, Mennicza Fussion, Wrocław
Szef Jutra - Ernest Jagodziński , Cucina 88, Poznań
Szef Roku - Andrea Camastra, Senses, Warszawa

Nie ma co ukrywać, Gala była w tym roku łaskawa dla Wrocławia - szefowie z wrocławskich restauracji zostali wyróżnieni aż w dwóch kategoriach. Niesamowicie cieszy fakt, że wrocławska gastronomia i świetni szefowie kuchni, którzy ją tworzą zostali zauważeni i docenieni!

młody talent żółty przewodnik 2017
zdjęcia pochodzą z FB Gault&Millau Polska
kobieta szef żółty przewodnik 2017
zdjęcia pochodzą z FB Gault&Millau Polska

Wrocławskie restauracje w Żółtym Przewodniku Gaullt&Millau Polska 2017


Co ciekawego zwróciło uwagę Inspektorów w naszym mieście w tym roku? Co polecają naszej uwadze? Tutaj mały skrót informacji na temat wrocławskich restauracji wyróżnionych w tym roku.

Acquario – 14,5 pkt
Browar Stu Mostów – 11,5 pkt
Czarymary – 12 pkt
Dinette Sky Tower – 11,5 pkt
Dobra Karma – 11 pkt
Food art Galery – 14,5 pkt
Grape Restaurant – 12 pkt
La Folie – 11,5 pkt
Marina – 13 pkt
Mennicza Fusion – 14 pkt
Monopol – 13 pkt
Ok Wine Bar – 12,5 pkt
Olszewskiego 128 – 14 pkt
Pappatore – 12 pkt
Pinola – 12 pkt
Pochlebna – 10,5 pkt
Przystań – 13 pkt
Siesta Trattoria – 11 pkt
Szajnochy 11 – 12 pkt
Villa Bianco – 10,5 pkt
Kredens Wilkszyn – 10,5 pkt
Mlekiem i Miodem – 11 pkt
Slow Food Bistro – 12 pkt
Zamek Topacz – 13 pkt


Więcej o tym, co urzekło inspektorów w danym miejscu przeczytacie w Żółtym Przewodniku 2017, który swoją premierę miał właśnie dzisiaj. Przewodnik do nabycia jest w Empikach, w cenie 59.90.

Share:

0 komentarze